Kauçuk Zemin Kaplama Nedir? Çeşitleri ve Avantajları nelerdir? Whatsapp

Kauçuk Zemin Kaplama Nedir? Çeşitleri ve Avantajları nelerdir?

Kauçuk Zemin Kaplama Nedir? Çeşitleri ve Avantajları nelerdir?

Kauçuk Zemin Kaplama Nedir? Çeşitleri ve Avantajları nelerdir?

Kauçuk zemin kaplamaları dünya literatüründe kullanım olarak ilk çıktığı yıllarda birim maliyetler ve kullanıcı maliyetleri açısından çok yüksek seviyelerde iken, endüstri toplumlarının bu ürün grubunun sağladığı faydaları keşfetmesiyle birlikte herkesin kullanabileceği düşük maliyetli yüksek faydalar sağlayan bir ürün olarak seri üretimdeki yerini almıştır.
 
Çocuk oyun parklarında kum yığınlarının bakteriyel ortamlar ve düşük güvenlik sunması yanısıra, çimenlik alanlara kurulan çocuk oyun parkları da benzer handikapları barındırmaktaydı; ancak kauçuk zemin kaplamaları yüksek güvenlik faydaları, uygun maliyetleri ve şık görünümleri ile her geçen gün yaygınlaşmaktadırlar. Sadece çocuk oyun parklarında kullanım alanı sınırlı olmamakla beraber, ahırlar, haralar, voleybol, basketbol, çok amaçlı spor sahalar, koşu ve yürüyüş yollarında da kullanılmaktadırlar. Kauçuk zemin kaplama ürünleri anlaşılacağı üzere 7’den 70’e sadece insanlara hizmet etmekle kalmayıp tüm canlıların fayda sağladıkları eşsiz ürünlerdir.
 
 

Kauçuk (Tartan) Zemin Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

 1. Karo Kauçuk (EPDM’li Karo Kauçuk, SBR Karo Kauçuk”
 2. Kilit Kauçuk “EPDM’li Kilit Kauçuk, SBR Kilit Kauçuk”
 3. Altıgen Kauçuk “EPDM’li Altıgen Kauçuk, SBR Altıgen Kauçuk”
 4. Tuğla Kauçuk (Balistik Kauçuk-Poligon Kauçuk)
 5. Rulo Kauçuk Zemin Kaplamaları “SBR Rulo Kauçuk, EPDM’li Rulo Kauçuk” (5mm’den 70mm’ye kadar)
 6. Blok Kauçuk Zemin Kaplamalar
 7. Yerinde Dökme Kauçuk (EPDM Yerinde Dökme Kauçuk ve SBR Yerinde Dökme Kauçuk)
 8. Puzzle (Yapboz Kauçuk)
 9. Hayvan Barınak Zeminleri

Kauçuk Zemin Uygulaması Nasıl Yapılır?

SBR veya EPDM Kauçuk zemin kaplamaları olarak (puzzle kauçuk, tuğla kauçuk, yerinde dökme kauçuk, karo kauçuk, rulo kauçuk, altıgen kauçuk, balistik kauçuk, kilit kauçuk, blok kauçuk, dökme kauçuk, poligon kauçuk) ilgili ürünlerden biri veya kombin gruplar seçildikten sonra uygulama yapılacak alan toz ve kirden arındırılmalı. Kirden arındırma işleminde hava üflemeli cihazlarla bunu sağlayabilirsiniz. Uygulama yapılacak alan öncelikle tercih sırasına göre helikopter perdahlı betona ve asfalt zemine uygulanabilir. Kauçuk zemin kaplama ürünlerinin toprak üzerine uygulanabileceğini belirtenlere asla inanmayınız. Unutmayınız ki (beton veya asfalt zemininiz ne kadar düzgün ise kauçuk zemin kaplanan yerde de o kadar başarılı bir uygulama ortaya çıkacaktır.
 
Düzgün zemine uygulama yaparken hava sıcaklığı minumum 16 derece, kuru ve zeminin minumum %7 nem oranında olması gerekmektedir ve A-B çift komponentli tutkalınızı iyice karıştırdıktan sonra; 1kg/m2’ oranında alana yayınız ve ürünleri tutkal kurumadan özenlice diziniz. Dizme işlemi bittikten sonra alan üzerinde 16 saat geçmeden yaya trafiği olmamalıdır.
 

 

Kauçuk Zemin Bakım ve Temizliği

SBR veya EPDM Kauçuk zemin kaplamaları olarak (puzzle kauçuk, tuğla kauçuk, yerinde dökme kauçuk, karo kauçuk, rulo kauçuk, altıgen kauçuk, balistik kauçuk, kilit kauçuk, blok kauçuk, dökme kauçuk, poligon kauçuk) ilgili ürünlerinin bakım ve temizlikleri çok basit olup özel bir ilgi gerektirmemektedir. Belli aralıklarla çalı süpürge, su ve nemli bezlerle temizlikleri kolay bir biçimde yapılabilir. Açık alanlarda basınçlı su, kapalı alanlarda ise herhangi bir elektrikli süpürge de kullanılabilir.
 

A)Kauçuk Zemin Kullanım Alanları

Kauçuk zemin kaplama ürünlerinin kullanım amaç ve alanları hayli fazla olup başlıca sıralayacak olursak;
 1. Çocuk oyun parkları, tema parklar, sulu zemin sahip parklar, eğlence parkları,
 2. At padoklarında, ağıllarda ve ahırlaralardı
 3. Voleybol sahaları, tenis kortları, basketbol sahaları, çok amaçlı spor sahalar,
 4. Koşu ve yürüyüş yollarında,
 5. Açık ve kapalı spor salonları
 6. Binalarda ve toplumsal yaşam alanlarında akustik ses yalıtımı ve ısı yalıtımı sağlama,
 7. Tüm seviye okulların iç ve dış mekanlarında,
 8. Spor ve golf kulüpleri
 9. Huzur Evleri, Fitness salonları
 10. Köprüler ve üst geçitlerde
 11. Bina merdiven kauçukları, köprü merdiven kauçukları
 12. Fizik rehabilitasyon merkezlerinde kullanılırlar
 

GEZEGEN X KAUÇUK KAPLAMANIN AVANTAJLARI

1.Çevre dostu hammaddeler kullanarak yerli üretim yerli istihdam katkısını sağlayan firmamız odaklandığı yüksek kalite ürün ve ihracat başarıları ile dünyanın 43 ülkesine ürünlerini ihraç etmektedir
 
2.Kauçuk zemin. kaplama ürünlerimiz yüksek kaliteyi hedeflerken fayda olarak darbe emme, özel esneme katsayıları ile sadece yaralanma ve spor kazalarını önlemekle kalmayıp bir diğer ifadeyle sağlığınıza pozitif yönde katkı yapan koruyucu sağlık hizmeti sunmaktadır,
 
3. Kauçuk zemin kaplama ürünlerimizin ömürleri diğer ikame ürünlere kıyasla çok daha uzundur,
 
4. Kauçuk zemin kaplama ürünlerimiz yüksek ısı farklarına karşı yüksek mukavemeti ile soğuk ülke iklimleri gibi (Rusya ve Cumhuriyetleri) ve Arap ülkelerin coğrafyası gibi keskin ısı farklarına karşı A+ kalite sunmaktayız
 
5. Kauçuk zemin kaplama ürünlerimiz siz onlar üzerinde spor yaparken, yürürken ve koşarken size maksimum seviye konfor sunma yanında sağlığınızı korur
 
6. Kauçuk zemin kaplama ürünlerimiz geri dönüşüm olabilmeleri nedeni ile “çevrecidirler”
 
7. Kauçuk zemin kaplama ürünlerimizin üst düzey teknik, mühendislik ve tasarım kabiliyetleri sonucu üretilmesiyle esneklik ve drenaj yetenekleri yoğun kar ve yağmurlardan sonra dahi hijyen, kuruluk ve kaymalık sunmaktadır.
 

HEMEN ARA