Karo Kauçuk nedir? Özellikleri, Kullanım Alanları ve Fiyatları Whatsapp

Karo Kauçuk nedir? Özellikleri, Kullanım Alanları ve Fiyatları

Karo Kauçuk nedir? Özellikleri, Kullanım Alanları ve Fiyatları

Karo Kauçuk nedir? Özellikleri, Kullanım Alanları ve Fiyatları

 Mekanınız için esnek zemin kaplama çözümlerine ihtiyaç duyduğunuzda kauçuk karo zemin kaplama sizin için aradığınız çözüm olabilir. Kauçuk malzemeler esneklik özellikleri ile bilinir ve günümüzde bir çok yerde kullanılmaktadır. Kauçuk nedir? yazımızda kauçuğun nasıl ortaya çıktığı, kauçuk tarihi, kauçuk tarihçesi, kauçuk kullanım alanları ve kauçuk üretimi gibi bir çok bilgiyi bulabilirsiniz.

Karo Kauçuk Nedir?

Karo kauçuk malzemeler kauçuk ürününün küçük parçalarının özel ve sağlığa olumsuz etkisi olmayan yapıştırıcı, birleştirici malzemeler ile kare şeklinde preslenerek ortaya çıkartılmasından doğmaktadır. Kauçuk karolar EPDM karo kauçuk ve SBR karo kauçuk zemin malzemesi olarak iki farklı şekilde elde edilmektedir. SBR malzemenin eldesi genel olarak geri dönüşümden elde edilen granüller şeklinde temin edilir. Kullanım alanına göre müşterilerin tercihleri değişim göstermektedir. Dış mekanlarda özellikle SBR karo kauçuk zemin kaplama malzemesi tercih edilmektedir.

kauçuk zemin kaplama

Kauçuk karo malzemeler dünyada üretilen kauçukların % 50 den fazlasını oluşturan SBR yani Stiren Bütadien Rubber ürününden elde edilir. Hem üretiminin dünyada geniş olmasından hem de üretim maliyetlerinden dolayı diğer kauçuk malzemelere göre kıyaslandığında çok daha uygun fiyatlıdır. SBR kauçuk nedir? yazımızda tüm detayları bulabilirsiniz.

Kauçuk Karo Zemin Özellikleri

 • Kauçuk karolar esnek ve yumuşak oluşu ile bilinirler. Bu özellikleri ile darbe emicidir. Düşüşlerde sakatlanmaları önler.
 • Dayanıklı ve uzun ömürlüdür.
 • Kolay montaj ve demontajı yapılabilir.
 • Kaymaz, yapışmaz, ısıya dayanıklı ve kolay kolay yanmaz.
 • Isı ve ses yalıtımı sağlayan özellikleri vardır.
 • Su geçirgenliği özelliği ile üzerinde ve içerisinde su bırakmaz.
 • Çevreye ve sağlığa zararları yoktur.
 • Her türlü hava koşullarına karşı dayanıklıdır.
 • Farklı renk ve kalınlık alternatifleri ile kullanıcısına hitap eder. Peyzaj uygulamalarında estetik görünüm için kullanılır.
 • Kare şeklinde elde edilmesinden dolayı uygulanması da kolaydır.
 • Beton zeminlere ve asfalt gibi zeminlere çift komponentli poliüretan bazlı yapıştırıcılar ile yapıştırılabilir. Kum zeminlere de uygulanabilir.
 • Genel olarak 40 cm x 40 cm ebatlarında ve 20 – 25 - 30 mm gibi kalınlıklarda üretilirler.
 • SBR kauçuk karo zeminler kırmızı, yeşil, siyah ve gri renk seçenekleri ile üretilirken; EPDM kauçuk karo zemin ürünlerinde çok geniş renk seçenekleri mevcuttur.

Kauçuk Karo Kullanım Alanları

Esneklik ve darbe dayanımı özelliği ile düşmelerde sakatlık riskini en aza indirmesinden dolayı parklarda kauçuk karo zemin kaplama kullanılmaktadır. Çocuk oyun alanlarında,okul bahçelerinde, kreşlerde ve ana okullarında, huzur evlerinde özellikle renk ve desen seçenekleri ile de göze hitap etmesiyle avantajları çoktur.

Spor salonlarında daha yumuşak bir basma hissi vermek, özellikle jimnastik hareketlerinin daha rahat yapılabilmesini sağlamak, ağırlık çalışılan mekanlarda ağırlığın zemine darbe etkisini yok etmek amacıyla kullanılmaktadır.

Teraslarda, bahçelerde, koşu yollarında güzel bir yürüyüş hissi yaşatması amacıyla kullanılmaktadır. Ses ve darbe hissini en aza indirgediği için atış poligonlarında, her türlü hava koşullarına uyum sağlayabildiği için de hayvan barınaklarında, dış mekan spor alanlarında da kullanılmaktadır. Özellikle site içerisindeki basketbol, futbol ve voleybol alanlarında kullanılmaktadır.

Bunun dışında trafik eğitim pistleri, garaj ve apartman girişleri, rehabilitasyon merkezleri gibi bir çok alanda da kullanılabilmektedir.

Kauçuk Karo Zemin Fiyatları

Yukarıda da belirttiğimiz gibi farklı ebatlarda ve farklı hammadde özelliklerinde karo kauçuk zeminler mevcuttur. Diğer zemin kaplama ürünlerinde göre çok daha kolay ve hızlı bir uygulama şekli vardır. Bu nedenle maliyetleri de diğer zemin kaplamalara göre daha düşüktür. Kauçuk karo zemin fiyatları genel olarak sbr ürünlerin geri dönüşümünden elde edilen granüllerin fiyatlandırması esas alınarak belirlenir. Ülkemizde bir çok üreticisi mevcuttur. Bu nedenle de fiyatları uygundur diyebiliriz.

Kauçuk karo zeminler hakkında fiyat teklifi almak ve profesyonel firmalar ile iletişime geçmek isterseniz bize hemen ulaşabilirsiniz.

HEMEN ARA