Kamusal Alanlarda Çocuk Oyun Parklarının Boyutunu Nasıl Seçersiniz? Whatsapp

Kamusal Alanlarda Çocuk Oyun Parklarının Boyutunu Nasıl Seçersiniz?

Kamusal Alanlarda Çocuk Oyun Parklarının Boyutunu Nasıl Seçersiniz?

Kamusal Alanlarda Çocuk Oyun Parklarının Boyutunu Nasıl Seçersiniz?

Alanınıza uyan ve herkesi barındırabilecek doğru çocuk oyun park alanı boyutunu seçmek zor olabilir. Aşırı büyük bir oyun alanı yapısı satın almak, bütçenizi yakmanın kesin bir yoludur. Ayrıca, çocukların oyun alanınızdan daha fazla keyif alacaklarını her zaman garanti etmez. Doğru boyutta bir oyun alanı kurduğunuzdan emin olmak için tasarım ekiplerimizin en iyi ipuçlarını derledik.

Çocuk Oyun Parkı Boyutu Neden Bu Kadar Önemli?

Bazen daha büyük gerçekten daha iyidir. Yüksek kayıtlı okullar, askeri üsler ve topluluklar genellikle geniş bir oyun alanına ihtiyaç duyar. Bu özellikle geçit törenleri, fuarlar ve diğer büyük etkinliklerle kalabalıkları bölgeye çeken alanlar için geçerlidir. Çocuklar, diğer çocukların yoluna çıkmadan ekipmanı kullanmakta zorlanacaklarından, yanlış oyun alanı boyutunu kurmak tehlikeli olabilir.

Aşırı büyük oyun alanı, en yoğun zamanlarda bile boş görünebilir, çocukları etkileşimli oyuna dahil edemez ve kendilerini yalnız hissedebilir. Oyun alanları, çocukların gerçekten başarılı sayılmaları için hem birlikte hem de bağımsız olarak oynamaları için fırsatlar sağlamalıdır. Gereksiz derecede büyük veya kötü düzenlenmiş bir oyun alanı da çocukları denetlemeyi zorlaştırabilir.

İyi tasarlanmış bir alan herkesi barındırabilir. Ek olarak, doğru oyun alanı boyutu, çocukları birbirine yaklaştırarak ve işbirlikçi bileşenleri kullanarak işbirlikçi oyunu teşvik eder. Bu, çocukları yan yana oynamaya teşvik ederken herkese bacaklarını uzatmak için bolca alan sağlayacaktır. En yoğun zamanlarda oyun alanınız boş ya da kalabalık hissetmemeli.

Çocuk Oyun Alanı Boyutunun Temellerini Anlayın!

Çocuk oyun grubunun boyutuna uygun kapasiteyi belirlemek için kaç çocuğa hizmet vermeyi planladığınızı bilmelisiniz. Okullar ve kiliseler, oyun alanlarını aynı anda kaç çocuğun kullanacağını genellikle bildikleri için avantajlıdır. Topluluklar kaç konutun yürüme ve bisiklet mesafesinde olduğunu ve ayrıca bölgede kaç tane başka oyun alanı olduğunu düşünmelidir. Topluluğunuzda park tesisleri yoksa, daha fazla çocuğu barındırmak için oyun alanınızı inşa etmeyi planlayın. Yakınlarda birkaç başka park varsa, yalnızca en yakınlarda yaşayan ailelerin parkınızı ziyaret edeceğini varsayın.

Genel bir kural olarak, Çocuk Bakımı ve Erken Eğitimde Sağlık ve Güvenlik Ulusal Kaynak Merkezi, aynı anda oyun alanını kullanan 2 yaşından büyük her çocuk için en az 75 fit kare toplam açık oyun alanı önermektedir. İki yaşın altındaki çocuklar için öneri en az 50 fit karedir. 18 aydan küçük çocuklar için minimum 33 fit kareye düşer.  Bu, oyun alanı boyutunun mümkünse yaşa göre ayrılmasının birçok nedeninden sadece biridir  .

Akıllı Tasarım Seçimleri Yapın

İyi planlanmış bir oyun alanı boyutu, çocuklara çok çeşitli aktiviteler sağlamaya bağlı olacaktır. Bu hedefi her mekanda ve her bütçeyle gerçekleştirebilirsiniz. Büyük oyun alanları birkaç benzer aktiviteyi gerektirebilir. Birden çok kaydırağı ve tırmanma aparatını dahil edebilirsiniz ve ekipman/çocuk oranı, kapasite dolu olsa bile dengeli kalacaktır. Aynı kategoride birden çok özellik ile daha büyük bir yapı planlarken, farklı kas gruplarına odaklanan ekipmanlar seçerek ekipman çeşitliliğini artırabilirsiniz. Bu, çocukların iyi bir egzersiz yapmasını ve yapınızın tekrarlayıcı hissetmemesini sağlar.

Bu hususları göz önünde bulundurarak, oyun alanınızın kalitesine daha fazla odaklanabilirsiniz. Topluluğunuzdaki çocukların iyi vakit geçirmek için büyük bir oyun alanına ihtiyacı olduğunu düşünmeyin. Şu anda küçük bir topluluğunuz var, ancak birkaç yıl içinde büyüme yaşayacağınızı biliyor musunuz? Daha büyük bir oyun alanı tasarımına sahip olmayı seçebilir ve onu büyüdükçe aşamalı olarak inşa edebilirsiniz!

HEMEN ARA