Çocuk oyun parklarında alınması gereken güvenlik tedbirleri Whatsapp

Çocuk oyun parklarında alınması gereken güvenlik tedbirleri

Çocuk oyun parklarında alınması gereken güvenlik tedbirleri

Çocuk oyun parklarında alınması gereken güvenlik tedbirleri

Elbette, hepimiz biliyoruz ki çocuklar sallanmayı ve kaymayı seviyor ve eğer şanslıysanız, yaşam alanınızda  çocuk oyun parkı varsa  bu temel ihtiyaçları karşılayacaktır.  Oyun Parkları, hayal gücünüzü serbest bırakmak ve çılgınlar gibi davranarak, sallanma yarışmaları yapmak, etiket oynamak veya nasıl eğlenirseniz eğlenin, biraz enerji yakmak için harika bir yer olabilir. Ancak güvenlik kurallarının farkında değilsek oyun alanı tehlikeli bir yer olabilir. Sadece bu kolay güvenlik ipuçlarından bazılarını akılda tutarak, oyun alanında geçirilen zamanın herkes için eğlenceli olmasını sağlayabiliriz.

Oyun parklarındaki genel güvenlik tedbirleri!

Muhtemelen hatırlanması gereken en önemli güvenlik ipucu, farkında olmaktır. Etrafta koşarken ve iyi vakit geçirirken dikkat etmeyi unutmak kolay olabilir, ancak bu, kazaların meydana gelme olasılığının en yüksek olduğu zamandır. Ancak güvenliğe dikkat ederek kendinizin ve başkalarının yaralanmasını önleyebilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri Kullanım Alanıdır. Bu, bir çocuk oyun parkı ekipmanının altında ve çevresinde, onu kullanan kişiye yer verilmesi gereken alan anlamına gelir. Bu, herkesin yanlışlıkla birbirine çarpmasını, inmesini veya birbirine çarpmasını engeller. Bu, çok fazla insanın aynı ekipmanı aynı anda kullanmaması için sırayla almanın önemli olduğu yerdir. Herkes Kullanım Alanlarına saygı duyarsa, oyun alanı çok daha güvenli bir yer olacak!

Çocuk oyun grubu ekipmanının kendisi konusunda dikkatli olmak da çok önemlidir. Oyun alanının bazı alanlarında karşılaşabileceğiniz keskin kenarlar olabilir. Çoğu zaman bu, kırıldığı ve hemen bir yetişkine söylenmesi gerektiği anlamına gelir. Sizin veya bir başkasının ezilebileceği veya sıkışabileceği yerler de vardır. Güneş metal veya plastiğe çok uzun süre vurursa çok ısınabilir ve dokunulduğunda yanıklara neden olabilir. Birinin uzun örgülü saçı, bir sweatshirt veya ceketin kapüşonunun ipi, hatta birinin kafası gibi şeylerin sıkışabileceği ekipman parçaları da olabilir! Bu aynı zamanda ayakkabı bağcıklarınızın bağlı olduğundan emin olmak için başka bir nedendir. Alçak çubuklara, direklere, duvarlara veya diğer çocuklara takılmamak için koştuğunuz zemini de izlemelisiniz.

çocuk oyun parklarında alınması gereken güvenlik tedbirleri

Tırmanma Güvenliği

Oyun parklarındaki yaralanmaların çoğu, biri düştüğünde meydana gelir. Kaydırağın tepesinden düşseniz de, koşarken yere çarpmak oldukça acı verici olabilir. Bir kayma veya tökezleme olduğunda veya birisi tutuşunu kaybettiğinde düşme meydana gelebilir. İtme veya diğer kaba yerleştirme de bazı kötü düşmelere neden olabilir.

Bu nedenle, tırmanırken hepimiz güvende olmayı unutmamalıyız. Oyun alanında merdivenler, kaya duvarlar, park tırmanma ağları, oyun çubukları ve daha fazlası gibi tırmanacak pek çok şey var. Bir ipli tırmanma ağına sıkışmak gibi düşmeleri ve diğer kazaları önlemek için tırmanırken dikkatli  olun. Aşağı inmek, yukarı çıkmak kadar önemlidir: Zıplarken dizlerinizi bükün ve iki ayağınızın üzerine inin.

Salıncak Güvenliği

Salıncak alanları, çocuk oyun parklarındaki en kullanışlı yerdir. Kullanım Alanı salıncakta çok geniştir, hareket halindeyken önündeki ve arkasındaki tüm alanı kaplar. Herkes kullanımda olan salıncaklara kimseye çarpmaması için bolca yer vermelidir.

Salıncak kullanırken, iki elinizle zincirleri sıkıca tutarak üzerine düzgün bir şekilde oturduğunuzdan emin olun. Tamamen durana kadar salıncaktan inmeyin.

Oyun Parkı Güvenliği

Oyun Park kabini yada tekneleri doğru kullanıldığında harika olabilir. Yukarı çıkarken merdiveni veya merdivenleri teker teker aldığınızdan ve tırabzana tutunduğunuzdan emin olun. Başka biri aşağı iniyor olabileceğinden, kaydıraktan yukarı tırmanmayın. Üstte bir kez, net olduğundan emin olmak için her zaman altını kontrol edin. Önce ayaklarınızı yere koyun, asla başınızı öne geçirmeyin ve her seferinde yalnızca bir kişi. Altta, bir sonraki kişinin aşağı inmesi için net bir şekilde Kullanım Alanından hemen çıkın.

Bu kolay adımları takip edersek, herkesin bir sırası olacak. Kullanım Alanlarımızı hatırlar, dikkat eder ve saygılı olursak birlikte oyun alanlarımızı herkes için eğlenceli ve güvenli bir yer haline getirebiliriz!

HEMEN ARA