Dış Mekan Çocuk Oyun Parklarındaki Malzemeler Whatsapp

Dış Mekan Çocuk Oyun Parklarındaki Malzemeler

Dış Mekan Çocuk Oyun Parklarındaki Malzemeler

Dış Mekan Çocuk Oyun Parklarındaki Malzemeler

Gezegen X Kent Mobilyaları, çocuk oyun parkında kullanılan malzemelerin hangi maddeden üretildiği, hangi standartlarla üretildiği, çocuklarımızın sağlığı için çocuk oyun parkı alırken nelere dikkat etmemiz gerektiği, Avrupada çocuk oyun parkında yapılan uygulamalar hakkında bilgi verecektir. Çocuk için oyun, oldukça ciddi bir iştir ancak aynı zamanda eğlence, öğrenme ve gelişim kaynağıdır. Dünyanın her yerinde, her çağda, her kültürde çocuklar oyun oynarlar. Oyunların biçimi, özellikleri, oyun araç gereçleri çağdan çağa, kültürden kültüre değişse de çocuğun olduğu yerde oyunun ve oyuncakların olması vazgeçilmez evrensel bir kuraldır. Oyunun evrensel olma özelliği, çocuğun yaşamında beslenme, solunum gibi temel öğelerden biri olmasından kaynaklanır, çocuğun fiziksel, motor, dil, zihinsel, sosyal ve duygusal gelişim alanlarının destekleyici rolü vardır.

Çocukların iç mekanlarda oynadığı oyun alanları, özellikle ilköğretim okullarında ve okul öncesi eğitim kurumlarında, detaylı standartlarla oldukça güvenli biçime getirilmektedir. Ancak dış mekanlarda oyun için çocukların güvenliği, eğlenme ve hoşça vakit geçirme daha fazla dikkat ve özen gerektirmektedir. Dış mekanlarda çocuklar, sıklıkla ileri seviyelerde fiziksel tehlikelerle ya da riskle karşı karşıya kalırlar.

Çocuk Parklarındaki Zemin kaplamalar sağlığa zararlı mı?

İç mekan ve dış mekan çocuk oyun alanı zemin kaplama malzemelerimiz sağlığa zarar vermeyen hammaddelerden üretilmektedir. Anaokulu, kreş zemin kaplama malzemeleri için bizi arayınız. Çocuk parkı, çocuk oyun alanı zemin kaplama malzemelerimiz TSE belgeli ve sertifikalıdır.

Örneğin, Almanya’da oyun bahçeleri yasal düzenlemelere uygun hazırlanıyor. Buna göre, oyun bahçesinde neler olacağı, hangi materyallerin kullanılacağı, oyuncakların çeşitliliği ve boyutları bahçe büyüklüğüne göre ayarlanıyor. Oyuncaklarda, özellikle kaynaklarda, demir–çelik gibi materyallerin kullanılma zorunluluğu, ayrıca kullanılacak her boru ya da profilin kalınlığı yasada belirtiliyor. Her eyalet, parkların denetimini en az üç ya da altışar ayda bir yapıyor. Dünyanın en iyi işletim sistemlerinden birine sahip olan Finlandiya çevre tabanlı eğitimi teşvik ediyor. Finlandiya Sosyal İşler ve Sağlık Bakanlığı, ‘Öğrenmenin temeli dışarıdan alınıp önceden işlenmiş bilgilerde değil, çocuk ve çevre arasındaki etkileşimdedir’ diyor.

Oyun Parklarındaki malzemeler nelerden üretilir?

Günümüzde malzemelerin sağlamlığı kadar halk sağlığı açısından tehdit oluşturmayan ürünlerin tercih edilmesi hususu öne çıkmaktadır. Ahşap-plastik karışımı ürünlerde kuru ahşap malzeme kısmı ürünün yüzde 55’lik kısmı kadardır. Geri kalanlar ise epoksi, fenol, termoplastik (PE-polietilen, PP polipropilen, PVC-polivinilkarbon, PS-polistiren) malzemelerin karıştırılması ile elde edilen bir üründür. Çocuklar için hazırlanan parklarda yer alan 'Eko oyuncaklar' olarak tanımlanan çevre dostu ekipmanlar arasında spiral, tüp ve düz kaydıraklar kullanılmaktadır. Bu grup oyuncaklar EN 1176 standartları gözetilerek tasarlanmalı ve üretilmelidir. EN 1176 standardına uyum sağlamayan plastik ürünlere oyun alanlarında yer verilmemelidir. Parklarda ayrıca doğal ürün olarak hazırlanmış tırmanma merdivenleri, komando halkaları, salıncaklar ve köprü ürünlerde yer alır. Ürünlerin tamamının ahşap, keten ip vb. doğal malzeme olmasına özen gösterilmelidir. Avrupa Birliği üyesi ülkelerde çocuk oyun park donanımları ile bunların uygulamasına ilişkin güvenlik ve tedbir yönergelerini düzenleyen iki adet temel standart yer almaktadır. Bunlardan ‘oyun parkı malzeme ve donanımları’ için EN 1176 ve bu ‘oyun alanların kurulacağı zemin’ için ise EN 1177 bulunmaktadır.

Çocuk Oyun Parkı Standartları

Ülkemizde TSE (Türk Standartları Enstitüsü) bu iki ayrı yönergeyi birleştirmiş ve TS EN 1176 olarak belirtmiştir. Oyun parklarında yer alan tüm ürünlerin ve yer döşemelerinin bu şekilde olması gerekmektedir. Bazı AVM’lerde yer alan bir takım ürünler ile yere konulan minderler vb. ürünler ile fileler içerisinde yer alan top küreler bu kurallara uyum göstermediği takdirde yasaklanmalıdır. Belediyelerin oyun parklarının dışında yer alan tüm özel oyun alanlarında sertifikaların bulundurulması ve kontrollerinin yapılması gerekir. Oyun alanlarında anne babaların görebileceği yerlerde kullanılan ürünlerin sertifikaları mutlaka sergilenmeli, anne babalar da bu belgeleri görmek istemelidir” ifadelerini kullandı. 

Çocuklarımızın bu tür zararlardan uzak büyüyebileceği ortamların oluşturulması gerektiğini belirten Doç. Dr. Oğuz Özyaral, “İmalatta kullanılan herhangi bir şekilde CE belgesi, yeşil sertifikası bulunmayan ve TS EN 1176 belgesine sahip olmayan ürünler sağlığımızı tehdit altında bulundurur. Üretimde yer alan bu plastiklerin türevleri uzun süreli temasta ciltte alerjik etkiler yapabilmektedir. Doğrudan ahşap malzeme ile sertifikalı katkısız üretilen bir takım plastik oyuncaklar hariç diğerleri için dikkatli davranılması gerekir. Bir takım renkli toplardan oluşan ağ içerisine yerleştirilen küreler arasında hoplayan zıplayan çocuklarımız herhangi bir zehirli madde ya da uçucu organik bileşik salgılayan ürün ile temas etmeseler dahi sürekli olarak böyle bir alanda kapalı kaldıkları için üzerilerinde ciddi anlamda elektrik yüklemesi olacaktır. Bu nedenle çocuklarımızın bu tür zararlardan uzak büyüyebileceği ortamlar oluşturmalısınız.

Yapımında kullanılan bu zararları maddelerin yol açtığı rahatsızlıkları önlemek için, çocuklarınızı bu tür oyuncaklardan uzak tutmalı hatta hediye seçiminde bile bu maddelerin içerdiği oyuncakları tercih etmemeliyiz. Oyuncak kullanımında bambu, ahşap vb. doğal malzemelerden yapılan organik ürünleri tercih etmeli ya da toksin maddesi bulundurmayan plastik oyuncaklar tercih etmeliyiz. Sağlıklı bir gelecek için çocuklarımızın doğada belediyelerimiz tarafından tanzim edilen ve doğal alanlarda oynamalarını sağlamalıyız” şeklinde konuştu. 

Dış Mekan Oyun Parkı Fiyatları

Dış mekan oyun parkı fiyatları model, malzeme  ve sipariş adetine göre değişmektedir. Dış mekan çocuk oyun parklarında kullanılan malzemeler fiyat belirlemede önemli bir kriterdir. Malzemelerin sayısı ve yapısı aynı şekilde fiyatla doğru orantılıdır. Sağlık fiyat bilgisi için mutlaka iletişime geçiniz.

HEMEN ARA