Çocuk Oyun Parkı kaç metrekare olmalı? Whatsapp

Çocuk Oyun Parkı kaç metrekare olmalı?

Çocuk Oyun Parkı kaç metrekare olmalı?

Çocuk Oyun Parkı kaç metrekare olmalı?

Çocuk oyun parklarının kaç metrekare olması gerektiği, birçok faktöre bağlıdır ve standart bir boyut belirlenmiş değildir. Oyun parkının büyüklüğü, kullanılabilir alanın miktarına, içerdiği oyun ekipmanlarına, çocukların yaş grubuna ve yerel düzenlemelere bağlı olarak değişebilir.

Ancak, genel olarak çocuk oyun parkları için belirli öneriler bulunabilir. Örneğin, Amerika Oyun Parkları ve Rekreasyon Derneği (NRPA), bir çocuk oyun parkının en az 50 metrekarelik bir alana sahip olması gerektiğini önermektedir. Ancak, bu sadece genel bir kılavuzdur ve her durum için farklılık gösterebilir.

Oyun parkının büyüklüğü, çevresel koşullar, yerel yönetmelikler, parkın amaçları ve kullanıcı talepleri gibi bir dizi faktöre bağlı olarak belirlenmelidir. Bu nedenle, bir çocuk oyun parkı planlarken, yerel yönetmeliklere ve kullanıcı ihtiyaçlarına uygun olacak şekilde bir uzmanın rehberliğini almak önemlidir.

Alanınıza uygun ve herkesi barındırabilecek doğru oyun alanı boyutunu seçmek zor olabilir. Aşırı büyük bir oyun alanı yapısı satın almak, bütçenizi tüketmenin kesin bir yoludur. Üstelik bu her zaman çocukların oyun alanınızdan daha fazla keyif alacağını garanti etmez. Doğru boyutta bir oyun alanı kurduğunuzdan emin olmak için tasarım ekiplerimizin en önemli ipuçlarını derledik.

Oyun Alanı Boyutu Neden Bu Kadar Önemli?

Bazen daha büyük gerçekten daha iyidir. Yüksek kayıt okulları, askeri üsler ve topluluklar sıklıkla büyük bir oyun alanına ihtiyaç duyar. Bu özellikle geçit törenleri, fuarlar ve diğer büyük etkinliklerle kalabalıkları bölgeye çeken alanlar için geçerlidir. Çocuklar diğer çocukların yoluna çıkmadan ekipmanı kullanmakta zorlanacağından yanlış oyun alanı boyutu kurmak tehlikeli olabilir.

Aşırı büyük oyun alanı boyutu, en yoğun zamanlarda bile çocukları etkileşimli oyuna dahil etmekte başarısız olabilir ve kendilerini izole edilmiş hissedebilir. Oyun alanları, gerçekten başarılı sayılmaları için çocuklara hem birlikte hem de bağımsız olarak oynama fırsatları sağlamalıdır. Gereksiz derecede büyük veya kötü düzenlenmiş bir oyun alanı da çocukların denetlenmesini zorlaştırabilir.

İyi tasarlanmış bir alan herkesi barındırabilecektir. Ek olarak, doğru oyun alanı boyutu, çocukları birbirine yakın yerleştirerek ve işbirlikçi bileşenleri kullanarak işbirlikçi oyunu teşvik eder. Bu, çocukları yan yana oynamaya teşvik ederken herkese bacaklarını esnetmeleri için bolca alan sağlayacaktır. En yoğun zamanlarda oyun alanınız boş veya kalabalık hissetmemelidir.

Oyun Alanı Boyutu Temellerini Anlayın

Oyun alanınızın büyüklüğüne göre doğru kapasiteyi belirlemek için kaç çocuğa hizmet vermeyi planladığınızı bilmelisiniz. Okullar ve Rehabiltasyon Merkezleri, oyun alanlarını aynı anda kaç çocuğun kullanacağını genellikle bildikleri için avantajlıdır. Topluluklar yürüme ve bisiklete binme mesafesinde kaç konut bulunduğunun yanı sıra bölgede başka kaç oyun alanının bulunduğunu da dikkate almalıdır. Topluluğunuzda park olanakları yoksa, daha fazla çocuğun barınabileceği bir oyun alanı inşa etmeyi planlayın. Yakınlarda başka parklar varsa, yalnızca en yakınınızda yaşayan ailelerin parkınızı ziyaret edeceğini varsayalım.

Genel bir kural olarak, Çocuk Bakımı ve Erken Eğitimde Sağlık ve Güvenlik Ulusal Kaynak Merkezi, 2 yaşın üzerindeki her çocuk için aynı anda oyun alanını kullanan en az 75 metrekarelik toplam açık hava oyun alanı önermektedir. İki yaşın altındaki çocuklar için öneri en az 50 metrekaredir. 18 ayın altındaki çocuklar için minimum miktar 33 metrekareye düşer. Bu,  mümkünse oyun alanı büyüklüğünün yaşa göre ayrılmasının birçok nedeninden sadece bir tanesidir  .

Akıllı Tasarımları Seçin!

İyi planlanmış bir oyun alanı büyüklüğü, çocuklara çok çeşitli aktiviteler sağlanmasına bağlı olacaktır. Bu hedefe her mekanda ve her bütçeyle ulaşabilirsiniz. Büyük oyun alanları birkaç benzer aktivite gerektirebilir. Birden fazla kaydırak ve tırmanma aparatı kullanabilirsiniz ve ekipmanın çocuklara oranı dengeli, hatta kapasiteye kadar dolu kalacaktır. Aynı kategoride birden fazla özelliğe sahip daha büyük bir yapı planlarken farklı kas gruplarına odaklanan ekipmanlar seçerek ekipman çeşitliliğini artırabilirsiniz. Bu, çocukların iyi bir egzersiz yapmasını ve yapınızın tekrarlı hissetmemesini sağlar.

Bu hususları göz önünde bulundurarak oyun alanınızın kalitesine daha fazla odaklanabilirsiniz. Topluluğunuzdaki çocukların harika vakit geçirmek için büyük bir oyun alanına ihtiyacı olduğunu düşünmeyin. Şu anda küçük bir topluluğunuz var ama birkaç yıl içinde büyüme yaşayacağınızı biliyor musunuz? Daha büyük bir oyun alanı tasarımına sahip olmayı seçebilir ve bunu büyüdükçe aşamalar halinde inşa edebilirsiniz! Gezegen X Kent Mobilyaları olarak her yaşam alanı ve metrekareye uygun çocuk oyun parkı imalatı ve kurulumu yapmaktayız. 

HEMEN ARA