Çocuk oyun parkı nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl olmalıdır? Whatsapp

Çocuk oyun parkı nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl olmalıdır?

Çocuk oyun parkı nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl olmalıdır?

Çocuk oyun parkı nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl olmalıdır?

Çocuklarınızı yapılandırılmamış serbest oyunda oynamaya teşvik ederek, bir gün yetişkin olarak ihtiyaç duyacakları becerileri öğrenmelerine yardımcı oluyorsunuz. Daha eleştirel düşünmeyi öğrenmelerine yardımcı oluyor ve onlara diğer insanlarla nasıl ilişki geliştireceklerini, sorunları nasıl çözeceklerini, toplumsal normları anlayacaklarını ve liderlik becerilerini ve bağımsızlığını nasıl geliştireceklerini öğretiyorsunuz.

Yaz geldi ve biraz eğlenmek ve eğlenmek için yerel oyun alanına geziler geliyor. Elbette, hepimiz biliyoruz ki çocuklar sallanmayı ve kaymayı seviyor ve eğer şanslıysanız, yerel oyun alanı bu temel ihtiyaçları karşılayacaktır.Fakat, bir oyun alanını harika yapan nedir?Çocuklarınızı oyun alanı deneyimlerinden en iyi şekilde yararlanmaları için ne tür etkinlikler ve oyun ekipmanlar teşvik edecek?

Çocuk Oyun Parkı Nedir?

Çocuk oyun parkı , özellikle çocukların oynayabileceği alanlar olarak tasarlanmıştır, ancak diğer yaş grupları için bazı oyun alanları vardır . Modern çağda oyun alanları , çocukların güvenli bir şekilde keşfetmelerini ve hareket etmelerini sağlamak için uzmanlar tarafından özenle tasarlanmaktadır. Salıncak, kaydırak gibi ekipmanları, tırmanma çerçevesi veya bar seti gibi ağır ekipmanları, tahterevallileri, labirentleri ve oyun evlerini içerebilir. Bu ekipmanların tamamı genel olarak güç, koordinasyon ve esneklik gibi fiziksel özellikleri teşvik etmek, aynı zamanda eğlenmek ve sosyalleşme yoluyla çocukların gelişimini kolaylaştırmaya yardımcı olmak için tasarlanmıştır. 

Çocuk oyun parkı nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl olmalıdır?

Çocuk oyun parkının faydaları nelerdir?

Hareket
Bir oyun alanı çocukları koşmaya, zıplamaya, fırlatmaya, fırlatmaya, zıplamaya, kaymaya, sallanmaya, tırmanmaya ve HAREKET etmeye teşvik etmelidir. Oyun ekipmanlarının hareketli parçaları olmalıdır: salıncaklar, aktivite panelleri ve hareketli parçaları olan denge aktiviteleri.

Doğayı
İçerir Harika bir oyun alanı, etrafındaki doğal dünyayı içermelidir. Aktivite için çok sayıda yeşil alan önemlidir ve kum ve su gibi unsurlar çocuklara manipülatif becerilerini kullanmalarına izin veren dinamik bir ortam sağlar.

Bakış açısı
Yerel oyun alanınız ilginç görünmeli, ses çıkarmalı ve hissettirmelidir. Ses, renk ve doku duyuları harekete geçirir ve çocuğunuzun hayal gücünü ateşler.

Denge

Denge, çocukların gelişmesi için önemli bir beceridir - ve dahası, bunu yaparken genellikle eğlenirler! Oyun alanları, katılımcılarının denge bilgisini test eden olağandışı denge unsurlarına sahip olmalıdır.

Nesiller Boyu
Büyük Çocuk oyun parkları tüm aileye hitap edilmelidir. Herkes gidip tesisi kullanmak istemeli. İdeal bir alanda bol miktarda gölgelik, piknik masaları ve banklar bulunur.

Dostça Rekabet
Çocuklar, akranlarıyla dostça rekabet ederek teşvik edileceklerdir. Oyun alanları, bir yarışma için ince fırsatlarla zengin olmalıdır - çocukların kimin en hızlı tırmandığını görebileceği paralel tırmanma çubukları olsun veya çift kaydırak iyi eklemelerdir. Ayrıca basketbol veya futbol gibi geleneksel oyunlar için ek alanlar arayın.

Erişilebilirlik
Oyun alanları herkes tarafından erişilebilir olmalıdır. Harika bir oyun alanı, zemin seviyesinde oyun sağlayacaktır; çok duyusal oyun fırsatları (görme, ses, dokunma) ve herkes için güvenli bir yüzey.

Yer Örtüsü
Bir çocuğun düşmesini engelleyebilecek yumuşak bir yer örtücü arayın. Kir, beton, asfalt veya suni çim üzerinde duran ekipmanlardan kaçının.

 

Çocuk oyun parklarının en önemli avantajları:

 1. Oyun alanları çocuklar ve aileler için eğlencelidir
 2. Çocuklar, daha önce zorlu olan bir aktivitede ustalaştıklarında özgüven kazanırlar ve benlik saygısını arttırırlar.
 3. Aileler için ücretsiz aktivite
 4. Çocukların yaratıcılığını ve hayal gücünü geliştirin
 5. Artan fiziksel aktivite, çocukluk çağı obezitesiyle mücadeleye yardımcı olur
 6. Ebeveynler, büyükanne ve büyükbabalar veya bakıcılar için çocuklarla oyun yoluyla etkileşim kurma fırsatı
 7. Çocuklar diğer çocuklarla oynarken ve yeni arkadaşlar edinirken sosyal becerileri güçlendirin ve geliştirin
 8. Duyusal deneyimler, bir çocuğun beynini daha hızlı oluşturmaya yardımcı olur
 9. İnsanları bir araya getirir ve aidiyet duygusu yaratır 
 10. Dış aktivite, ruh halini iyileştirmeye, stresi azaltmaya ve mutluluğu artırmaya yardımcı olur

Çocuk oyun parkı nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl olmalıdır?

Çocuk oyun parkı nasıl olmalı?

Çocuklar çevrelerindeki dünyayı anlamak ve yaşam becerilerinde ustalaşmak için farklı oyun türlerini kullanırlar. Ne yazık ki, çoğu oyun alanı yalnızca aktif, fiziksel oyun türlerine odaklanır. İyi bir oyun alanı, çocuklara çok sayıda farklı oyun türüyle meşgul olmaları için fırsatlar sağlayarak çocukların büyümesini zorlar ve teşvik eder. Oyun parkı tasarımınızı oluştururken, farklı oyun türlerini nasıl barındırabileceğinizi , çocuk parklarında hangi malzemelerin bulunması gerektiği ve çocukların bedenlerini ve zihinlerini kullanmaları ve çevre ve diğerleriyle etkileşime girme yolları üzerinde düşünün:

Yaşına uygun oyun ekipmanına ihtiyacınız var, ancak ne sağlayacağınıza karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey daha var.

 • Tek veya çoklu kullanıcı ekipmanı mı istiyorsunuz?
 • Kaç çocuğun barındırılması gerekiyor?
 • Ne kadar uzun veya hangi yükseklikte rahatsınız?
 • Geleneksel direk ve güverte oyun ekipmanları, ip oyun ekipmanları, müzik, kayalar ister misiniz?
 • Salıncak ve eğirme fırsatları ister misiniz?
 • Hangi erişilebilirlik/kapsayıcılık gereksinimleriniz var?
 • Ne tür yüzey kaplamalarına ihtiyaç duyulacak?
 • Kullanım alanlarını hesapladınız mı?
 • Ekipman, oyunun yedi unsurunu sağlayacak mı?

Gezegen X Çocuk Parkları

Okulunuzdaki oyun alanını değiştirmek veya topluluk parkınıza bazı oyun yapıları eklemek istiyorsanız, hizmet ettiğiniz çocuklar için açık hava oyunlarının ve eğlencenin değerini teşvik etmek için yenilikçi tasarımlar sunmaya kararlıyız.

Türkiyenin en büyük oyun alanı ekipmanı üreticilerinden biri olduğumuz için , her yaştan ve yetenekten çocuğu eğlendirecek ve hayal güçlerini yeni ve yaratıcı şekillerde kullanmaya teşvik edecek çok çeşitli heyecan verici, heyecan verici açık hava oyun alanları sağlayabiliriz. Projenizin boyutu ne olursa olsun, yetenekli temsilcilerden oluşan ekibimiz ideal oyun alanınızı yaratmanın her adımında size yardımcı olabilir. Hayallerinizdeki oyun alanında bir fiyat teklifi almak için bugün bize ulaşın !

HEMEN ARA