İleri yaş parkları nasıl olmalıdır? Whatsapp

İleri yaş parkları nasıl olmalıdır?

İleri yaş parkları nasıl olmalıdır?

İleri yaş parkları nasıl olmalıdır?

İleri yaş parkı yada yaşlı parkı olarak bilinen kimilerine göre kıdemli yaş parkı olarak adlandırılan açık alan spor aletlerinin olduğu egzersiz parkı nasıl olmalıdır? Gezegen X Kent Mobilyaları olarak, Kıdemli parkı terimini kullanmayı seviyoruz, çünkü bu tür bir çalışma ortamını daha bütünsel olarak tanımlıyor. Kıdemli parkı sadece egzersiz için bir yer değil, aynı zamanda hedefler ve işlevler açısından çok çeşitli bir alanı kapsıyor. egzersiz değil, aynı zamanda farklı duyuları ve hafızayı güçlendiren deneyimler ve sosyal aktiviteler.

İnsanlar her zamankinden daha sağlıklı ve eskisinden daha uzun yaşıyor

65 yaş üstü kişilerin büyük çoğunluğu fit ve aktif kişilerdir. Katılırlar, hobiler yaparlar, seyahat ederler ve dolaşırlar. Konut ve rekreasyon alanlarının planlanmasında ve uygulanmasında artan bu yaş grubunun ihtiyaçlarının dikkate alınmasını sağlamak ortak amacımızdır. Yaşlı insanlara kendi yaşam ortamlarında dışarı çıkma fırsatı ve çerçevesi sunmalıyız. Hem yaşlıların hem de her yaştan insanın sağlığı ve esenliği için egzersizin önemi ne kadar vurgulansa azdır.

Hem gönüllü hem de rehberli egzersiz imkanı

Yaşlılar parklarından ve yaşlılar spor tesislerinden bahsediyoruz. Kıdemli parkı (İleri Yaş Parkı)  terimini kullanmayı seviyorum çünkü bu tür bir çalışma ortamını daha kapsamlı bir şekilde tanımlıyor. Parklar sadece bir egzersiz yeri değil, egzersizin yanı sıra farklı duyuları ve hafızayı güçlendiren deneyimler ve sosyal aktivitelerin de dikkate alındığı amaç ve işlevler açısından çok çeşitli bir alanı içerir. Yaşlı parkı, o yaşta hareket etmenin getirdiği zorlukların özellikle dikkate alındığı bir park veya başka bir rekreasyon alanını ifade eder.

Mekanın amacı, hem gönüllü hem de rehberli hareket için bir fırsat sağlamak, yaşlıları harekete geçirmek ve hareket etmeleri için ilham vermektir. Parkın önemli bir işlevi de gayri resmi toplantılar için bir yer sunarak sosyal faaliyetler için bir çerçeve oluşturmak ve böylece topluluk ruhunu arttırmaktır.

Birlikte eğlenmek

Yaşlılar parkını planlarken belki de en önemli şey, tam olarak kapsamlı bir refahı teşvik etme ve insanları egzersiz yapmaya ve birlikte canlandırıcı bir zaman geçirmeye teşvik etme fikridir. Park kolayca erişilebilir ve engelsiz olmalıdır. Her yaştan insana, özellikle de yaşlılara hareket etmeleri ve başkalarıyla etkileşim kurmaları için ilham vermeli ve onları harekete geçirmelidir. 

Gerçek yaratıcı planlama aşamasından önce, halihazırda uygulanmış olan bir veya daha fazla yaşlılar parkını tanımak ve onlardan kazanılan deneyimleri gözden geçirmek iyidir. Neler işe yaradı ve neler daha da geliştirilebilir? Kullanıcılardan alınan deneyim bilgileri çok değerli ve önemlidir. Egzersiz eğitmenleri ve fizyoterapistler, hatta hemşireler ve doktorlar gibi yaşlılarla çalışan profesyoneller, kendi deneyimlerine dayanarak tasarımcıya ipuçları ve fikirler verebilir.

Bölge sakinleri ve gelecekteki kullanıcılar, görüş ve dileklerini duyarak projeye bağlı kalmaktadır. Elbette belirlenen alanın hakim doğal koşulları, yerin tarihi ve kültürel değerleri de planlama için kendi sınır koşullarını oluşturmaktadır.

Kolayca erişilebilir

Yürüyüş yollarının, yapıların ve mobilyaların tasarımı, duyuların zayıflaması ve hareket için gerekli yardımcılar gibi yaşlı insanlar arasında daha yaygın hale gelen egzersiz zorluklarını dikkate alır.

Yürüme yollarında düzgün yüzeyler, yeterli genişlikler ve makul eğimler gerektiren parkta tekerlekli sandalye ve tekerlekli sandalye ile güvenli bir şekilde hareket etmek mümkün olmalıdır. Merdiven yerine iki tarafı sağlam trabzanlı rampalar tercih edilmelidir. Yürüyüş yollarından bazıları, dengesi bozulmuş insanları yürüyüşe çıkmaya teşvik eden tek tip bir tırabzan ile donatılabilir.

Park koridorları boyunca birbirini görecek şekilde dinlenme bankları yerleştirmekte fayda var. Bank oturma yüksekliği normalden biraz yüksek olmalı, oturmayı ve kalkmayı kolaylaştıran sağlam sırt ve kolçaklara sahip olmalıdır. Bankların yanında tekerlekli sandalye kullanıcıları için bir alan ayrılmıştır.

Kullanıma uygun

Egzersiz amaçlı oyun ekipmanının kullanımı her şeyden önce güvenli olmalı ve açık kullanım talimatlarına sahip olmalıdır. Ekipman, tekerlekli sandalyeler ve tekerlekli sandalyeler tarafından da kolayca erişilebilir olacak şekilde yerleştirilmiştir. Amaçları, daha önce egzersiz ekipmanı kullanma deneyimi olmayan kişiler için bile kolay anlaşılır olmalıdır.

Egzersiz ekipmanı için kesin bir seçim, yüksek kaliteli bir ekipman üreticisi tarafından özellikle yaşlılar için egzersiz için tasarlanmış ekipmandır. Kullanımları kesinlikle güvenlidir ve hedef grubun denge, hareketlilik ve kas durumunun korunması ve geliştirilmesi gibi önemli fiziksel ihtiyaçlarını zaten düşünmüşlerdir. Ayrıca uygun bir alet grubunun bileşimi konusunda üreticiden tavsiye isteyebilirsiniz. Farklı işlevleri ve kas gruplarını olabildiğince çok yönlü geliştiren bir topluluk oluşturmak önemlidir.

Egzersiz ekipmanının özel dikkat gerektiren parçaları, ortamdan net bir şekilde öne çıkmaları için daha parlak renkli olabilir. Farklı renk temaları, örneğin farklı rota ve alanlarda farklı renkli mobilyalar veya diğer öğeler kullanılarak alandaki yönlendirmeyi de kolaylaştırabilir. Renklerin yanı sıra iyi aydınlatma da önemlidir. Yılın karanlık zamanlarında bile akşamları ve sabahları parkta dolaşmak kolay ve güvenli olmalıdır.

Sonuç

İleri Yaş Parkları yada yaşlılar parkı, yaşlıların eğlendiği bir yerdir. Hareketi ve sosyal ilişkileri sürdürmeyi teşvik eder ve yakındır. Belediyelerin ve şehirlerin karar vericilerine mesajı, yerleşim yerlerinde imar ve mekansal planlamada, farklı yaşlardaki insanların ihtiyaçları dikkate alınarak, serbest dolaşım ve açık havada vakit geçirmeleri için yeterli alan ayrılmasıdır.

 

HEMEN ARA