Dış Mekan Çocuk Parkı Nedir? Neleri İçerir? Whatsapp

Dış Mekan Çocuk Parkı Nedir? Neleri İçerir?

Dış Mekan Çocuk Parkı Nedir? Neleri İçerir?

Dış Mekan Çocuk Parkı Nedir? Neleri İçerir?

Yetişkin ebeveynler ve büyükanne ve büyükbabalardan “Çocuklar yeterince dışarıda oynamıyor!”  sözünü sıklıkla duyarız. Dış Mekan Çocuk Oyun Parklarının çocukların gelişiminde ne kadar önemli rol aldığı, gerek sosyalleşme gerekse psiko-motor becerileri açısından müthiş katkı sağladığını biliyormuydunuz!

Muhtemelen daha önce açık hava çocuk oyun parklarının mükemmel örneklerini görmüşsünüzdür, ancak çocuklara olan faydalarını biliyor musunuz? Burada, dış mekan çocuk oyun parklarının gerçekte ne olduğunu ve çocukluk gelişimini nasıl geliştirebileceğini tartışıyoruz.

Size Türkiye'deki en iyi çocuk oyun parklarını nasıl alacağınızı bile anlatacağız!

Dış Mekan Çocuk Oyun Parkı Nedir?

Dış mekan çocuk oyun parkları, çocuklar için açık havada kalacak şekilde tasarlanmış oyun ekipmanlarıdır. Parklarda, farklı hava koşullarında dışarıda dayanacak şekilde yapılmış malzemelerle üretilmiştir ve bakımı ve temizliği kolayca yapılabilir. Örneğin, birçok dış mekan oyun parkları, tüm yıl boyunca elementlere dayanması için dayanıklı ahşaptan, güçlü halatlardan ve sert plastikten yapılmıştır.

Dış mekan oyun parklarını genellikle kreşlerde, okullarda ve çocukların diğer çocuklarla buluşup birlikte oynayabileceği ticari mekanlarda bulabilirsiniz.

Dış Mekan Oyun Ekipmanlarını Kimler Kullanır?

Farklı yaş grupları, açık hava oyun ekipmanlarının keyfini çıkarabilir. Erken yaştaki çocuklara uygun tasarım ve donanımlar ve daha büyük çocukların eğlenebileceği daha belirgin yapılar vardır. Bazı çocukların tırmanma ekipmanı veya macera kursları kullanırken gözetim altında tutulmaları gerekebilir.

Son zamanlarda, daha fazla yetişkin açık havada tırmanma ve macera kurslarından keyif alıyor. Parkour gibi sporlardaki büyüme ve Ninja Warrior UK gibi TV programları sayesinde birçok yetişkin de büyük çocuklar için yerel macera parkları arıyor!

Dış Mekan Çocuk Oyun Grubunun Bazı Örnekler Nelerdir?

Dış mekan çocuk oyun grupları için pek çok farklı tasarım var. Bir veya iki görevi olan küçük ölçekli engellerden veya dokunsal oyun öğeleriyle dolu kum havuzlarından oluşan ilk yıl dış mekan çocuk oyun parkları vardır.

Biraz daha büyük çocuklar oyun gruplarının , tırmanma çerçevelerinin ve macera parkurlarının keyfini çıkarır. Bu kurslar genellikle, iyi bir denge ve koordinasyon gerektiren halat köprüler, kaydıraklar ve engeller dahil olmak üzere birden fazla görevi ve mücadeleyi içerir.

Dış Mekan Çocuk Parkları Güvenli mi?

Açık hava oyun ekipmanları uygun yaş grubu ile birlikte kullanıldığında güvenlidir. Örneğin, daha küçük veya daha küçük bir çocuğun, gençler için yapılmış bir macera yolunun zorluklarını denemesine izin vermek güvenli olmayabilir.

Bununla birlikte, açık hava oyun ekipmanı ve engelleri, önemli bir risk oluşturmadan bir meydan okuma sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Yine de bir dereceye kadar gözetim gerekli olacak, ancak açık hava oyun ekipmanının faydaları her türlü riskten daha üstün.

Peki, Dış Mekan Oyun Parkı Ekipmanlarının Faydaları Nelerdir?

Açık hava oyun ekipmanları, çocukları daha aktif hale getirerek ve genel sağlıklarını iyileştirerek çocuklara fayda sağlar.

Bu ekipmanı kullanarak çocuklar şunlardan yararlanır:

  • Geliştirilmiş koordinasyon ve motor beceriler
  • Artan kas gücü
  • Artan kardiyovasküler dayanıklılık

Aslında, açık hava oyun ekipmanları, çocukların birden fazla kas grubunu aynı anda çalıştırdıkları, aynı zamanda bileşik hareketler olarak da bilinen ilk deneyimlerden biridir . Bu bileşik hareketler, güçlerini ve dayanıklılıklarını diğer egzersiz biçimlerinin yapmadığı şekillerde geliştirir.

Bu, çocukların giderek artan bir şekilde cihazların ve ekranların önünde uzun süre oturduğu modern dünyada daha da önemlidir.

Dış Mekan Çocuk Oyun Parkları, Öğrenmeyi Nasıl İyileştirebilir?

Açık hava oyun ekipmanlarının faydaları sağlık ve fiziksel esenlik ile sınırlı değildir. Bu oyun ürünleri aynı zamanda çocukluktaki bilişsel gelişimi ve öğrenmeyi de geliştirebilir.

Bir çocuk bir macera parkurunda oynadığında veya diğer çocuklarla birlikte bir kum havuzuna oturduğunda:

  • Öz farkındalığı geliştirin
  • Uzamsal farkındalığı geliştirin
  • Diğer çocuklar ve yetişkinlerle iletişim kurun ve onlarla nasıl etkileşim kuracağınızı öğrenin
  • Problem çözme becerileri geliştirin (bir engelin nasıl aşılacağı gibi)
  • Bağımsız düşünmeyi geliştirin
  • Doğa ve açık hava hakkında daha fazla bilgi edinin

Dış Mekan Oyun Parkı Ekipmanlarının Maliyeti Ne Kadardır?

Açık hava oyun parkları pek çok farklı tasarım ve şekilde olduğundan, bu ekipmanın maliyeti önemli ölçüde farklılık gösterir. Birkaç bin türk lirasına daha küçük bireysel oyun öğeleri ve 20.000 TL ile 60.000 TL arasında daha küçük macera parkurları bulabilirsiniz.

Gezinmek için birçok farklı zorluk, engel ve halat içeren daha büyük bir macera parkuru istiyorsanız, bunların fiyatları 20.000 TL ile 250.000 TL  arasındadır. Birçok zorluğu olan daha büyük bir çerçeve satın almak, tek tek parçalar oluşturmaktan daha ucuza gelebilir.

En iyi dış mekan oyun parkları tam olarak ucuz olmasa da, uzun ömürlü malzemeleri ve az bakım gerektirmesi nedeniyle ticari oyun mekanları yine de son derece karlı olabilir.

Dış Mekan Çocuk Oyun Parkı Ekipmanı Satın Alabilir miyim?

Evet, her yaştan çocuk ve yetişkin için ısmarlama dış mekan oyun ekipmanları satın alabilirsiniz. Dış mekan alanlarınıza uyan ısmarlama tasarımlar elde etmek için, doğrudan kendi dış mekan oyun ekipmanlarını stoklayan şirketler yerine doğrudan kendi üreten şirketlerden alışveriş yapmanız gerekecektir.

Gezegen X Kent Mobilyaları, çocuklar için dış mekan çocuk oyun parkı üreticisi ve satıcısıdır. Park oyun ekipmanları yelpazemize göz atabilir veya özel ihtiyaçlarınızı görüşmek için iletişime geçebilirsiniz.

Ticari mekanlar, okullar ve bireyler bugün bizimle iletişime geçebilir!

HEMEN ARA